Plazma Kesim

Plazma Kesim

Plazma kesim işlemi için üç şeye ihtiyaç vardır. Bunlar gaz, güç kaynağı ve ateşlemedir. İhtiyacımız olan bu ihtiyaçlar karşılandıktan sonra kesim sağlanabilir.

Peki plazma kesim işlemi nasıl olmaktadır? Bu işlem için doğru akımda güç kaynağının basınçlı olan havayı iyonize ederek plazmaya dönüştürmesi gerekmektedir. Plazma elektriği ileten bir özelliğe sahiptir.

Kesme işleminin gerçekleşmesi için güç kaynağı, sürekli sabit bir basınçta olan havaya ve uygun bir torca ihtiyaç vardır. Bunlar sağlandıktan sonra mükemmel bir kesme kalitesi ile plazma kesim gerçekleşir.

Plazma Kesim Nedir?

Plazma kesim nedir? Plazma maddenin dördüncü halidir. Elektrik yüklü bir özelliğe sahiptir bu nedenle de elektriği çok iyi bir şekilde iletebilmektedir. Plazma gaza benzer özellikler gösterebilmektedir ama en öne çıkan özelliği kuşkusuz gazdan çok daha iyi bir şekilde elektriği iletmesidir.

İletkenlik özelliği olan bütün malzemeler plazma kesim ile kesilebilmektedir. Paslanmaz çelik, alaşımsız çelik ve alüminyum alaşımları gibi iletken metallerin hepsi büyük bir rahatlıkla kesilebilmektedir.

Plazma kesim nedir sorusunun cevabı tahmin edersiniz ki bu kadar kısa olamaz. Plazma kesim hemen hemen birçok alanda ve birçok yerde kullanılmaktadır. Atölyeler, şantiyeler, fabrikalar gibi yerlerde sıklıkla kullanılır. Çatı imalatlarında, boru şantiyeleri, maden işletmeleri ve ağır sanayide de tercih edilmektedir.

Bu kadar sık kullanılan plazma kesimin en çok tercih edilen olmasındaki en önemli sebep kullanım avantajlarının fazla olmasıdır. Plazma kesimin sağlamış olduğu avantajlar:

  1. Az zamanda çok iş yapıyor olması üretkenliği arttırmaktadır.
  2. Üstün teknolojili torçları sayesinde yeniden işlem yapmanıza gerek kalmaz.
  3. Patlayıcı ve yanıcı gazlar kullanılmaz.
  4. Yüksek dayanıklılığa sahiptir.
  5. Hassas bir kesim kalitesi sağlar.
  6. Düşük enerji tüketimi sağlar. Bu sayede tasarruf etmiş olursunuz.
  7. Hızlı kesim kalitesi ile zamandan da tasarruf etmenizi sağlar.
  8. Birçok makinenin kesmekte zorlandığı kalın malzemeleri kesme özelliğine sahiptir.

Geleneksel yöntemlerle uzun uğraşlar sonucu kesme işlemi oluyordu. Bu kadar zaman kaybı sonunda ele geçen ise firesi olan işler, yüksek işçi maliyetleri ve az sayıda kesilen ürünler. Bunun aksine plazma kesim yönteminde hızlı ve firesiz işler yapılmaktadır.

Yüksek kalitedeki işler hem işçi maliyetinden kar etmenizi hem de kısa zamanda daha fazla ve firesiz ürünler ortaya çıkarmanızı sağlamaktadır.

Plazma kesim araçlarını ister manuel isterseniz de otomatik olarak yapabilirsiniz. Ayrıca rahat ve kolay taşınabilmesi istediğiniz alanda çalışma imkanı sağlamaktadır. Düşük ağırlığı, kolay taşınabilmesi, araba veya omuz askısı sayesinde nerde olursanız olun rahat bir çalışma ortamına sahip olursunuz. Bütün bunlar plazma kesim nedir sorusunun en detayına kadar karşılığıdır.

Plazma Kesim Fiyatı

Plazma kesim fiyatı yapılacak olan işe göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan işin ne olduğu plazma kesim için önemlidir. Ayrıca yapılacak işlemin nasıl bir kesimde olduğu da önemlidir. Çünkü plazma kesimde tasarımsal ve şekilli kesim yapabilme imkanı vardır.

Kesim için kullanılacak malzeme de plazma kesim fiyatı için farklılık gösteren unsurlardandır. Malzemenin değişikliği kesimi etkilemektedir. Paslanmaz çelik, alaşımsız çelik ve alüminyum alaşımlarında kesim için farklı derecelerde enerji harcanmaktadır.

Bütün bunların yanında hızlı kesim kalitesi fazla ürün elde etmenizi sağlamaktadır. Hem de yapılan işlemlerde malzeme etkilenmemektedir. Ön tav gibi bir yöntem kullanarak malzemenin kasar görmesine neden olmaz. Direk malzemenizi hasarsız bir şekilde mükemmel kalitede keser.

Plazma kesim fiyatı hakkında bilgi almak için en yakın zamanda firmamız ile iletişime geçmenizi öneririz.

Bu sayede hardox ve strenx ürünlere dair bütün merak ettiklerinizi bizimle paylaşma fırsatı bulmuş olursunuz.


 

Plazma Kesim